پیام های صرفه جویی

راه های ساده برای صرفه جویی آب

آب از هرچیزی گرانبها تر است ، بدون موبایل می توان زندگی کرد، بدون ماشین می توان زندگی کرد، بدون طلا می توان زندگی کرد و … اما بدون آب بیشتر از چند روز نمی توان زنده ماند و حیات نابود خواهد شد.پس آب از هرچیزی ارزشمندتر و گرانبهاتر از هر گنجی است که روی زمین داریم. فرآیند تصفیه آب بسیار هزینه بر و مشکل است. وقتی یک لیوان آب را روی زمین می ریزیم باید فکر کنیم که در همین بندرلنگه خودمان افراد زیادی هستند که از آب غیربهداشتی آب انبارها می نوشند و شاید در آینده ای نه چندان دور مجبور باشیم آب را به صورت بطری یا گالن های بزرگ خریداری نمائیم و حتما هم چنین خواهد شد، چون کمبود آب یک شوخی نیست.واقعا کسانی که شیرآب آشامیدنی با ارزش را باز می کنند و ساعت ها با فشار زیاد مشغول شستن حیاط و ماشین و … می شوند چطور جواب از بین بردن حق دیگران برای استفاده از آب را به خود و خدای خود خواهند داد؟مهمترین منبع تامین آب باران است که در امور نظافت و شخصی و هم در صنایع بسیار حائز اهمیت است و مصرف آب فقط به امور شخصی و مصارف خانگی محدود نمی شود بلکه در صنایع برای خنک نگه داشتن دستگاه ها و موتورها نیز کاربرد دارد.همانطور که می دانیم دمای کره زمین رو به افزایش است . این مسئله توازن میان آب مصرفی و آب مورد نیاز را برهم می زند. بدین ترتیب آب مصرفی بیشتر از ذخایر آبی موجود می شود. این عدم توازن علاوه بر این صنایع کشاورزی را هم تحت الشعاع قرار می دهد و انسان را از نعمت داشتن آب تصفیه شده و تغذیه مناسب محروم می سازد.اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که کمبود آب دارد خوش شانس هستید.تقریبا 600 میلیون انسان در 35 کشور جهان با کمبود شدید آب مواجه هستند. پیش بینی می شود که ظرف پنج سال آینده حداقل 36 ایالت در امریکا به دلیلی مسائل مربوط به دما و رشد جمعیت و مشکل مواد زائد با کمبود آب روبروشوند. یکی از تحفه هایی که به خیال عوام از نشانه های تمدن و فرهنگ به شمار می رود، مصرف کردن است تا آنجا که مردم ما خانواده های پرمصرف و پرخرج را خانواده هایی با سطح بالا می دانند. بنابراین کسی که بداند تنها مایه ایی که نمی توان از خارج وارد کرد آب است می داند که باید آن را درست مصرف کند. ایران همیشه با کمبود آب مواجه بوده و خواهد بود. ما باید خودمان را آماده کنیم که با شرایط سخت تر از این هم مدارا کنیم ، میزان بارندگی منطقه ما یک سوم میزان بارندگی دنیاست و کشاورزی مهمترین فعالیت ما بشمار می رود. به همین دلیل به آب بیشتری نیاز داریم . چراکه 90 درصد آب کشور صرف کشاورزی می شود . لذا جامعه ای که آب زیادی مصرف می کند آب بیشتری هم آلوده می کند. بنابراین صرفه جویی خساست نیست بلکه استفاده بهینه و به اندازه نیاز است، و به همین علت فرهنگ صرفه جویی مهمتر از صرفه جویی می باشد.در پایان چند راهکار اجرایی ساده برای کاهش هدر روی آب و صرفه جویی در مصرف ارائه می شود :

1- اگرچه توالت و حمام کوچکترین بخش های منزل هستند اما حدود 75 درصد آب منزل در این مکان مصرف می شود. در یک دوش گرفتن به طور متوسط به مدت شش دقیقه حدود 60 لیتر آب مصرف می شود. مدت دوش گرفتن خود را به 5 دقیقه یا کمتر کاهش دهید، از دوش با جریان کم آب استفاده کنید.

2-بجای حمام رفتن طولانی مدت ،دوش بگیرد. با دوش گرفتن 2 تا 3 برابر کمتر از حمام رفتن آب مصرف می شود. در طول مدت حمام حتما در هنگام شامپو زدن به سر و یا شستن بدن آب را ببندید.

3- شیرهای آبی که چکه می کنند را تعمیر کنید . نشتی لوله ها را برطرف کنید. شیر آبی که در هر ثانیه یک بار چکه می کند سالانه شش هزار (6000) لیتر آب را هدر می دهد که همین میزان آب می تواند آب مصرفی روزانه 40 نفر را تامین کند.

4- از وسایل جدید قطع و وصل آب برای شیرهای آب خود استفاده کنید (سنسورهای الکترونیکی برای قطع و وصل خودکار شیرهای آب).

5- توالت دشمن آب است ، به طور مثال در امریکا 18 میلیارد لیتر آب تازه برای فلاشینگ (سیفون) توالت مصرف می شود.

6- از سیفون دوکاره استفاده کنید (برحسب نوع استفاده از توالت در تکنولوژی جدید تا 67 درصد نسبت به توالت های قدیمی در مصرف آب صرفه جویی می شود) و یا از سیفون های با حجم تانکر کوچکتر استفاده کنید

7- اگر در تابستان می خواهید آب سرد میل کنید شیرآب را به مدت طولانی باز نگذارید تا سرد شود بلکه همیشه یک بطری آب در یخچال داشته باشید

8- در موقع مسواک زدن، آب را بیهوده باز نگذارید. در هر دقیقه 10 لیتر آب به همین دلیل به هدر می رود . قبل از مسواک زدن یک لیوان آب با خود ببرید و با آن دهان خود را بشویید.

9- در زمان شستن میوه ها آب را باز نگذارید . ظرفی را پر از آب کنید و میوه را در آن بشویید و سپس آبکشی کنید.

10- کتری را به اندازه مورد نیاز آب کنید.

11- هنگام شستن ظرف ها ، آب را بیهوده و با فشار زیاد باز نگذارید. متاسفانه وسواس بسیاری از خانم ها در شستن ظرف و لباس ها و کلا شستشوی زیاد در منزل باعث هدر روی بسیار زیاد آب است.

12- برای شستن ظروف با مایع ظرفشویی غلیظ باید آب زیادی مصرف کرد. از مایع رقیق شده ظرفشویی استفاده کنید.

13- آب هایی که از شسشتوی میوه ها و سبزیجات بجای مانده را دور نریزید، آنها را به گلدانها و باغچه ها بدهید. باغچه ها و گلدان هایمان را با آب درون لوله آبیاری نکنیم

14- باغچه خانه را در طول روز آبیاری نکنید و این کار را به بعد از ظهر موکول کنید تا آب بخار نشود. میزان آبی که هر شخص در موقع آبیاری یک ساعته باغچه هدر می دهد می تواند مصرف روزانه یک خانواده چهارنفری را تامین کند.

15- تا زمانیکه به اندازه کل گنجایش ماشین لباسشویی لباس کثیف ندارید از ماشین لباسشویی استفاده نکنید. یک بار استفاده از ماشین لباسشویی با کل ظرفیت کمتر از دوبار با نصف ظرفیت آب مصرف می کند.

16- در هنگام شستشوی اتومبیل به جای استفاده از شیلنگ آب از سطل آب استفاده کنید.

17- بجای کاشت چمن یا درخت در محیط های غیر ضروری که زیاد آب می خواهد از برگ های سبز (پاپتیال) که آب نمی خواهد بکاریم و پای درختان خانه و درختان جلوی خانه در خیابان از گونی و پوشال استفاده نمائیم تا مانع تبخیر آب شوند.

در آخر ؛

آب را گل نکنیم / شاید این آب روان /

می رود پای سپیداری / تا فرو شوید اندوه دلی

آمار بازدیدها
تعداد بازدیدکنندگان امروز : 88 | کل بازدیدکنندگان : 412065 | تعداد کاربران بر خط : 0